TATLI KRİZLERİNİZİN BAŞ SORUMLUSU:İNSÜLİN DİRENCİ | Wellpoint

TATLI KRİZLERİNİZİN BAŞ SORUMLUSU:İNSÜLİN DİRENCİ

İnsülin direnci lafını daha iyi anlayabilmek için öncelikle biraz insülinden bahsedelim. İnsülin pankreas organından salgılanan, kan glikoz seviyesini düzenleyen bir hormondur. Yükselmiş kan glikoz seviyesi ile uyarılarak salgılanır. Kandaki glikozun hücre içine girmesini sağlayarak bu görevini yerine getirir. Bu işlevi vücudumuzdaki hücrelerin yüzeyinde bulunan sensörüne bağlanarak yerine getirir.

İnsülin anahtar gibi davranan bir hormondur. Kandan glikoz alınmasını sağlamak için hücrelerin kilidini açar. Aşırı karbonhidrat ve yağ içeren beslenme sonucunda oluşan fazla kilolar ve beraberinde gelen hareketsiz yaşamın sonucu giderek yükselen kan şekeri sonucu, insülin salgısı giderek artar. Bunun sonucunda sürekli uyarıya maruz kalan sensörlerin insüline duyarsızlaşması, uyarıya cevap veremez hale gelmesine insülin direnci adı verilir.

Semptomlar

Hızlı kilo alma, zor kilo verme veya kilo verememe, doymama, yemeklerden sonra uyuklama, gün içinde acıkma atakları yaşama, tatlıya düşkünlük, karında şişkinlik hissi, halsizlik, (genellikle zihinsel) yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık, terleme, erkeklerde göbek çevresinde, kadınlarda kalçalarda ve göbekte yağlanma, tansiyonda yükselmelerin başlaması ve dengesiz bir metabolizma ve depresyon en belirgin insülin direnci belirtileridir.

Semptomlar

Aşırı kiloluysanız, yeterince egzersiz yapmıyorsanız, yüksek tansiyona sahipseniz veya sigara içiyorsanız insülin direncinden muzdarip olma ihtimaliniz yüksektir.

Dolaşım ve Kalp Sorunları

Dolaşım sisteminizle ilgili bazı sorunlar, düşük HDL (“iyi” kolestrol), kanınızda trigliserid denilen yüksek seviyeli yağ, kalp hastalığı, inme, kol ve bacaklarda damar hastalığı gibi nedenler insülin direnci olasılığını artırabilir.

Genetik / Ailesel Faktörler

Ebeveyniniz, erkek ya da kız kardeşiniz Tip 2 diyabet hastasıysa, riskiniz daha yüksektir. Anneniz size hamileyken diyabet hastası olduysa riskiniz daha da artar.

Teşhis

İnsülin direnci; vücut kitle indeksi yüksek, hareketsiz yaşam tarzı olan, yukarıda sıraladığımız semptomları olan kişilerde hekim tarafından bazı testler yapılarak tespit edilebilen bir durumdur. Açlık kan şekeri ve açlık kan insülin düzeyi ölçülmesi sonucu hesaplanan bir değer olan HOMA-IR olarak tanımlanır. Değerin olması gerekenin 2,5 üzerinde olması sonucu insülin direncinden söz edilebilir.

Diyabet Olma Durumu

İnsülin direnci pankreasın giderek daha fazla insülin salgılamasına, salgılanan insülinin dokular tarafından algılanmaması ve giderek daha fazla insülin salgılanması şeklinde bir kısır döngüdür. Bu kısır döngü yaşam tarzı değişikliği (kısaca diyet ve egzersiz) ile kırılmadığı durumda kişiyi diyabet hastalığına kadar götüren bir süreçtir. İnsülin direncini erken yakalar ve yaşam tarzınızda değişiklikler yaparsanız, diyabet olmayı engelleyebilirsiniz.

Doğru Beslenme

Tatlılar, rafine yağlar ve hayvansal gıdaları azaltmayı ve bol bol sebze, meyve ve yeşillik tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bu tarz bir beslenme planı sağlıklı kiloda kalmanıza ve doğru beslenmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu durum vücudunuzun insülini daha iyi kullanmasına yardımcı olur. Yüksek tansiyonu olanlar tuzu da azaltmalıdır. Özellikle daha hareketli olursanız ve kilo kaybederseniz insülin direnci azalabilir. Araştırmalar D vitamininin düşük olması ve vücudunuzun insülini iyi kullanamaması arasında ilişki olduğunu da göstermiştir.

Hareket Edin

Fiziksel aktivite insülin direncine karşı savaşmak için size yardımcı olur, sağlıklı bir diyet gibi kilo vermenizi de sağlar. Egzersiz yapmak hücrelerin, özellikle kasların insülin kullanmasına katkı sağlar. Haftada en az üç gün, günlük en az 30 dakikalık egzersiz yapmalısınız. Kalbiniz daha hızlı atmalı ve daha iyi nefes almalısınız.

İlgili Hastalıklar

İnsülin direnci olan kişinin infeksiyonlara yakalanma riski daha yüksektir. İnsülin direnci kalp ve damar hastalıklarına, tromboz olarak adlandırılan damar tıkanıklıklarına, böbrek hastalığına, karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır.

Eğer tatlı krizleri yaşıyorsanız, acıkınca bayılacak gibi oluyorsanız, vakit kaybetmeden “insülin direnci” ile ilgilenen bir iç hastalıkları uzmanına danışmanızda yarar var. Böylece belki de diyabete giden tehlikeli yolculuğa dur demiş olursunuz.

Mutlu ve sağlıklı günler diliyoruz.