KOLESTEROLE DOĞAL ÇÖZÜM: ÇAY | Wellpoint

KOLESTEROLE DOĞAL ÇÖZÜM: ÇAY

Kolesterole Doğal Çözüm: Çay 

Çay içmenin yetişkinlerde iyi kolesterol değerine (HDL) etkisi üzerine uzun zamandır çalışmakta olan araştırmacılardan iyi haber geldi! Araştırma sonuçları açıkça ortaya koyuyor ki; çayın faydaları arasında vücuttaki iyi kolesterol değerinin düşüşünü yavaşlatmak da var…  

İki tip kolesterol vardır: Yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve düşük dansiteli lipoprotein (LDL). HDL “iyi” kolesterol olarak adlandırılırken LDL “kötü” kolesterol olarak adlandırılır. Yaş ilerledikçe iyi kolesterol değerlerinde düşüş görülürken kötü kolesterol değerlerinde ise artış gözlemlenir. Bu durum kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de beraberinde getirir. 

Kalp ve Damar Hastalıklarını Hafife Almayın! 

Dünyanın dört bir yanından elde edilen veriler derlenerek belirlenen istatistiklere göre ölüm nedeni olarak ilk sırada yer alan kalp ve damar hastalıkları; 2016’da, 17 milyondan fazla ölüme yol açtı ve bu rakam her geçen yıl artmakta... 

Amerikan Kalp Derneği Dergisi (JAHA) tarafından altı yıl boyunca sürdürülen ve çay tüketiminin HDL kolesterol üzerindeki etkilerini mercek altına alan araştırmanın sonuçları kısa bir süre önce yayınlandı. Çin’in Tangshan bölgesinde yaşayan, 49 yaş ve üzerindeki 80.182 kişi üzerinde yapılan araştırma kapsamında katılımcıların yaşı, cinsiyeti, sosyo-ekonomik durumu, eğitim düzeyi, gelir grubu, mesleki ve tıbbi geçmişleri öğrenildi. Vücut kitle endeksi (VKE), boy ölçüsü, bel ölçüsü ve kan basıncı gibi değerler, katılımcıların alışkanlıkları ve yaşam tarzıyla birlikte değerlendirildi. Günlük alkol, sigara ve tuz tüketiminden, fiziksel aktivite yoğunluğuna kadar pek çok bilgiyi içeren testler araştırma sürecinde pek çok kez uygulandı. Araştırma sonuçları, yeşil çayın vücuttaki iyi kolesterolün düşüşünü yavaşlatmadaki etkisini ortaya koydu.

Yeşil Çay Gibisi Yok! 

Çay içen gruplarda bu düşüş çok daha yavaş yaşanırken, içmeyen gruplarda hız gösteriyordu. Özellikle yaşam tarzı sağlıksız olan erkek katılımcılar üzerinde iyi kolesterolün düşüş hızı, çay tüketimiyle doğru orantılı olarak yavaşlıyordu. Yeşil çayın güçlü etkisine dair ulaşılan bu bilgi, gelecekte kalp ve damar hastalıklarının görülme oranını azaltmaya katkı sağlayabilecek nitelikte! 

Kapsamlı Araştırmalar Devam Etmeli! 

Araştırmanın kapsamına ilişkin bazı notlar ise şöyle… Katılımcıların çay tüketimi kişiye özel olarak izlenmemekle birlikte, günde bir fincanın üzerine çıkan çay tüketimi de incelenemedi. Ayrıca katılımcıların kahve, meyve, sebze, tahıl, fındık ve et tüketimine yönelik bilgiler ya da uyguladıkları diyetler değelendirmeye alınmadı. Katılımcı grup çoğunlukla erkeklerden oluşuyordu. Ancak değerlendirmeye alınamayan tüm bu bilgilere rağmen katılımcı sayısının yüksekliği ve çalışmanın altı yıl boyunca sürdürülmesi araştırma sonuçlarını dikkate alınmaya değer kıldı. 

Uzmanlara göre; çayın faydaları hakkında daha kapsamlı bir çalışma yapılması ve bu süreçte çayın faydaları kadar, iyi kolesterolü “nasıl?” düşürdüğünün de incelenmesi bilim dünyasına ışık tutabilecek nitelikteki pek çok veriye ulaşmayı sağlayacaktır.  

Yine de çayın kolesterole etkisi üzerine yapılmış tüm bu araştırmalara olduğu gibi, çay tüketiminin faydalarına da biraz ihtiyatlı yaklaşmak gerekiyor. Zira iyi kolesterolün yaşa bağlı olarak düşmesine odaklanmak yerine, aslolanın fiziksel aktivitelerle ve kilo vererek HDL kolesterolünü yükseltmeye çalışmak olduğunu vurgulamak zorundayız. 

Bilimin tüm hastalıklara çare olduğu, sağlıklı bir geleceğe uzanmak dileğiyle.. 

Medikal Editör: Dr. Egemen Altuntaş