KAS ZORLANMASI | Wellpoint

KAS ZORLANMASI

Kas Zorlanması ve Benzer Yaralanmalar

Kas zorlanması, kas çekmesi ve kas yırtılması; kasların ve/veya tendonların hasarıdır. Bu tür hasarlar herhangi bir günlük aktivite esnasında oluşabileceği gibi ağır kaldırmak veya spor yapmak gibi daha çok efor sarf edilen aktiviteler esnasında da görülebilir. Kas hasarları ise kas lifleri veya tendonların kısmen veya tamamen yırtılması şeklinde görülür. Esas olarak iki sebebi vardır: ya kaslar gerilebileceğinden daha fazla zorlanır ya da kasların bir anda çok güçlü kasılması gerekir. Bu esnada kan damarlarının hasar görmesi durumunda kanama ve morarmalar, sinirlerin zarar görmesi durumunda ise ağrı görülür.

Kas Zorlanmasının Semptomları

 • Hasara bağlı olarak şişlik, morarma ve kızarıklık
 • İstirahat ve/veya hareket esnasında ağrı
 • Kas veya tendonda güçsüzlük
 • Hareket kısıtlılığı

Kas Zorlanmasında Yapılması Gerekenler

 1. Hemen zorlanan kaslar dinlendirilmeli ve soğuk uygulaması yapılmalı. Soğuk uygulamayı hazır jel-buzlarla veya küçük buz parçalarını bir poşete koyup yapabilirsiniz. Soğuk uygulamasında hazır soğuk jel veya buzu bir beze sarmaya ve cilde direkt temas etmemesine dikkat edin. 20 dakika soğuk uygulaması, 20 dakika bekleme ve tekrar 20 dakika soğuk uygulaması yapılmalı. Sıcak uygulama şişlik olduğu sürece yapılmamalıdır, zira şişliği ve ağrıyı artırır.
 2. Zorlanan kas grubunun hareket etmesi önlenmeli ve sabitlenerek korumaya alınmalı. Böylece hasarın büyümesini önlemiş oluruz. Ayrıca bu sayede hastanın ağrı duyması da azalır.
 3. O bölgedeki kıyafet ve takılar mümkün olduğunca çıkartılır. Hasar gören bölgenin şişmesi beklendiğinden olası sıkıştırmaları önlemiş oluruz.
 4. Hasarlı bölgeye kompresyon uygulanmalı. Elastik bandaj yapıldığında hem şişme önlenir hem de kas grubuna destek sağlanmış olur. Kompresyon yaparken çok sıkıştırmamaya dikkat edilmeli, kan dolaşımının normal bir şekilde devam etmesi sağlanmalıdır.
 5. Hasarlı bölge yüksekte tutulmalı. Bu sayede şişlik azaltılmış olur.
 6. Ağrıyı gidermek için doktor, steroid olmayan antienflamatuvar (NSAI) grubu dediğimiz ağrı kesici bir ilaç önerecektir; bu ilaç kullanılırken hastanın kan sulandırıcı kullanıyor olmaması, böbrek veya mide şikayetlerinin bulunmamasına dikkat edilmelidir.
 7. Kas zorlanması sırasında kopma sesi duyulduysa; çok ciddi ağrı, şişlik, sıcaklık varsa; hasta yürüyemiyorsa; kesi veya açık yara varsa vakit kaybetmeden bir acil servise başvurulmalıdır.

Tedavi, hasarın büyüklüğüne ve derecesine göre uzun ya da kısa sürebilir. Bu esnada hekimin tavsiyelerine ve verdiği tedavilere uyulmalı, kendisine danışmadan egzersize başlanmamalıdır. Kas zorlamalarını önlemek veya tekrarlarının önüne geçmek için egzersiz öncesi iyi ısınmalı, kasları germeli ve güçlendirmelidir.