DONUK OMUZ SENDROMU | Wellpoint

DONUK OMUZ SENDROMU

Donuk Omuz Sendromu

Omzunuzda yavaş yavaş ağrı ve sertlik gelişir. Bu durum, omzunuz sabit bir pozisyonda “donmuş” görünene kadar daha da kötüleşebilir. Doktorunuz buna “adezif kapsüllit” teşhisi koyacaktır. İyileşmesi uzun bir sürecektir, eğer fizik tedavi alırsanız bu süre bir iki yıla inebilir.

Nasıl Oluyor?

Asıl nedeni bilinmeyen Donuk Omuz Sendromu’nun bazı durumlarda görülme sıklığı artmaktadır. Örneğin, bir yara veya ameliyat nedeniyle omzunuzu çok iyi hareket ettiremezseniz veya uzun süredir devam eden ve komplikasyon gelişmiş bir diyabetiniz varsa donuk omuz görülebilir. Tiroid hastalıkları, Parkinson hastalığı, kalp hastalığı ve bazı HIV ilaçlarının da donmuş omuza sebep olabildiği düşünülmektedir.

Ne Oluyor?

Omuz kapsülü adı verilen güçlü bağ dokusu, üst kol kemiğinizin top ucunu çevrelemekte ve eklem içerisinde tutmaktadır. Donmuş omuz, bu dokunun parçalarının yapışmasına (adhezyon), kalınlaşmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Bu, normal olarak eklemi yağlayan ve sürtünmeyi önleyen “sinovyal” sıvıyı sınırlayabilir. Sonuç ağrı ve katılıktır. Üç aşaması vardır.

1. Aşama: Donuklaşma

2 ila 9 aylık bir süreçte, omuz kapsülü giderek daha da iltihaplanır. Bu ağrı ve katılığı artırır. Hareket aralığınızı (ekleminizi rahat bir şekilde kullanma yeteneğinizi) sınırlandırmaya başlar. Bu belirtiler genellikle geceleri daha da kötüleşir.

2. Aşama: Donma

Tahmin edebileceğiniz gibi, omzunuzun en katı ve en zor hareket ettirildiği aşamadır. Genellikle 4 ay ile bir yıl arası bir zaman alır. Ağrı genellikle bu aşamada gelişmeye başlar. Ancak hareket aralığınız o kadar kısıtlanır ki yemek, elbise değiştirmek gibi temel işlevleri yerine getirmeniz ve banyo yapmanız zorlaşır.

3. Aşama: Çözülme

Bu aşamada omuz ağrınız hafiflemeye başlar ve hareket aralığınızı geri kazanmaya başlarsınız. Bu çözülme yavaş yavaş olur, 6 ay ila 2 yıl sürer. Bazı durumlarda, gücünüzün ve hareketliliğinizin tamamen geri döndüğünü görebilirsiniz.

Kimde Görülür?

40’lı yaşların altındakilerde nadir görülür. 50-60 yaş en yaygın görülen yaşlardır. Kadınlarda erkeklerden daha fazla gelişir. Bir omzunuzda donukluk varsa diğer tarafta da görülme sıklığı normale göre %30 daha fazladır.

Fizik Muayene

Doktorunuz size semptomlarınız, yaralanmalarınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracak sonra da omzunuzu muayene edecektir. Ağrı ve katılığın nerede başladığını görmek için omuzunuzu hareket ettirecektir. Bu sizin pasif hareket alanınızın muayenesidir. Ardından, hareketleri sizin yapmanızı isteyecektir. Bu da sizin aktif hareket alanınızın muayenesidir. Bir noktada kolunuzu sıkışmış gibi hissedeceksiniz. Donuk omuzunuz varsa, pasif ve aktif hareket aralığınız normalden az olacaktır.

Testler ve Tetkikler

Bir “enjeksiyon testi” semptomlarınızın nedenini daraltabilir. Doktorunuz omzunuzdan size bir ağrı kesici verir. Çoğu omuz probleminde bu size daha geniş bir hareket aralığı sağlar, ancak donmuş omuzunuz varsa bunu pek değiştirmez. Doktorlar genellikle sadece diğer koşulları dışlamak için röntgen, ultrasonografi ve MR gibi görüntüleme testlerini kullanırlar.

Egzersizler

Donmuş omuz ağrınız hafifleşmeye başladığında, doktorunuz kol egzersizleri önerebilir. Fizik tedavi uzmanı size evde yapmanız için bazı hareketler verebilir. Hareketleri en başta ağırdan alın. Ağrıya rağmen zorlamanız işleri daha da kötüleştirebilir. Birkaç ay boyunca hareket açıklığı egzersizleri ile başlayacaksınız. Kendinizi daha iyi hissettikten sonra güvenle güç kazanmaya başlayabilirsiniz.

İlaçlar

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (asprin, ipbuprofen, naproksen vb.) ağrı ve ödemi önleyebilir. Steroidler denilen daha güçlü ilaçlar bazen doğrudan eklem içine enjekte edilir. Ancak uygulaması zordur ve sadece semptomlarınızın geçici olarak rahatlamasını sağlayacaktır.

Hidrodilatasyon

Fizik tedavi ve ilaca yanıt alamamanız durumunda doktorunuz bu yöntemi önerebilir. Omuz ekleminize görüntüleme eşliğinde sıvı enjekte edecektir.  Amaç, eklem kapsülünü germek ve daha iyi hareket aralığı sağlamaktır.

Cerrahi

Hiçbir şey işe yaramıyorsa, doktorunuz genellikle “donma” aşamasında bunu önerebilir. Cerrahide kullanılan iki yöntem vardır. Birincisi genel anestezi altında “uyurken” manipülasyon. Cerrah, eklemi doku gerilene hatta yırtana kadar hareket ettirir. Artroskopi denilen ikinci yöntem, etkilenen dokuları doğrudan keser. Cerrahınız, özel aletler kullanarak cildinizdeki küçük kesiklerle çalışır.

İyileşme

Donuk omuz, fizik tedavi, ağrı kesici ve gerekirse steroid uygulaması ile bir yıl içerisinde iyileşebilir. Bu yöntemler denenmese bile, çoğu insan birkaç yıl içinde iyileşir, ancak diyabetiniz varsa iyileşmek daha zor olabilir. Fizik tedavinize bağlı kaldığınız, gücünüzü ve hareketliliğinizi sürdürdüğünüz sürece, ameliyat oldukça iyi sonuç verir.

Geçmiş olsun.